Ekonomi

AK Parti MKYK Üyesi Doç. Resul Kurt: İşbaşı eğitimleri Adıyaman’da nitelikli iş gücü ve istihdamı artıracak

AK Parti MKYK Üyesi ve Adıyaman Milletvekili Doç. Resul Kurt, işbaşı eğitimleri ile Adıyaman’da nitelikli iş gücü ve istihdam artışı sağlanacağını kaydetti.

İşgücü piyasasının arz tarafının depremden olumsuz etkilendiği Adıyaman ve diğer illerde işbaşı eğitim programı hazırlanmaktadır.

Programlarla ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili Resul Kurt, “İşbaşı eğitim programlarında program açılışları, aylık denetimler ve fayda sağlanması durumunda patronların bildirdiği ikramiye gün sayıları üzerinden hesaplamalar yapılıyor” dedi. .

Ancak Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle işgücü piyasasının arz tarafının görece olumsuz etkilendiği Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde, söz konusu hesaplama yöntemi ile herhangi bir program düzenlenmediği için, nitelikli iş gücünün ivedilikle yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla işbaşı eğitim programları değiştirilmiş, program açılışları, aylık denetimler ve tekrarlar yapılmıştır. Tazminat durumunda prim gün sayısına göre hesaplama yöntemi değiştirilerek doğrudan sigortalı sayısına göre hesaplama yapılması mümkün hale getirilmiştir.

İlgili programların uygulama tarihi başlangıçta 09.05.2023-31.07.2023 olarak belirlenmiş olup, ilgili illerdeki ihtiyaçlar nedeniyle 31.12.2024 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Işıkhan’a teşekkür ediyorum.”

evcilerhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu