Teknoloji

Android Telefonlarda Kritik Güvenlik Açığı Tespit Edildi: Kilit Ekranını 5 Adımda Aşıyor

Android akıllı telefonlarda kilit ekranının aşılmasını sağlayan kıymetli bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Bir güvenlik araştırmacısının keşfettiği açık hangi Android modellerini etkiliyor?

Akıllı telefonları artık yalnızca bir irtibat aracı olarak kullanmıyoruz. Bu nedenle ortaya çıkan güvenlik sorunları büyük tehlikeler arz edebiliyor.

Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarla ilgili yeni bir güvenlik açığı keşfedildi. David Schütz isimli siber güvenlik araştırmacısı Google Pixel 6 ve Pixel 5 modellerinde kilit ekranını aşmanın mümkün olduğunu ortaya koydu. Bu güvenlik açığı Kasım 2022 güvenlik güncellemesi almayan Android 11, Android 12 ve Android 13 yüklü aygıtları etkiliyor.

Ülkemizde satışı olmasa da yurtdışından getirilerek kullanılan Google Pixel aygıtlarında kilit ekranını açma metodunu bu görüntüde anlatıyor.

5 adımda belirtilen modellerin kilit ekranı aşılabiliyor.

Güvenlik araştırmacısı tarafından aktarılanlara nazaran PIN kodu istenen Android telefonlarda kilit ekranı otomatik olarak geçilebiliyor. Bu güvenlik açığını Haziran ayında Google’a bildiren Schütz, üç sefer yanlış deneme sonrası bloke olan SIM kartın hakikat PUK kodunu girerek kilit ekranını atlamayı başarıyor.

Bu kritik güvenlik yanılgısının yeni güncellemeyle giderileceği belirtiliyor. Ayrıyeten Samsung modellerinin bu kusurdan etkilenmediği de belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu