Teknoloji

Apple, iOS 18’in Yapay Zekâ Özelliklerini “Apple Intelligence” Adıyla Kullanacak

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple, iOS 18 ve diğer işletim sistemleri için yapacağı yapay zekâ girişimlerini “Apple Intelligence” markası altında sunacak. Yapay zekânın İngilizce kısaltması olan AI’a uyumlu olan bu açılımla birlikte Apple, kendisini farklı şekilde konumlandırmayı amaçlayacak. Şirketin bu kararı, pazartesi günü yapılacak olan WWDC açılış konuşmasında da dile getirilecek. 

Apple Intelligence, büyük dil modellerini kullanarak kullanıcıların günlük yaşamlarından yardımcı olacak işlevsellikler sunmaya odaklanacak. Örneğin karmaşık yazılmış mesajları düzenleyerek program çıkarabilecek ya da otomatik mesajların içeriklerini daha zengin hâle getirebilecekler. 

Emoji oluşturabilecek, fotoğraf düzenleyebilecek

Üretken yapay zekâ, kullanıcıların yazdığı metinlerle ilgili emojiler oluşturabilecek. Sistem, kullanıcıların yazdığı metinlere göre emojileri otomatik düzenleyecek. Mesajlar ve Mail uygulamalarında da metinleri derleyebilecek. Benzer bir derleme özelliğinin Safari’deki web sayfaları ve bildirimler için de kullanılabilir olması bekleniyor. 

Fotoğraflar uygulaması ise Google Pixel’de gördüğümüz Akıllı Silgi benzeri şekilde yapay zekâ destekli düzenlemeler yapacak. Sesli Notlar uygulaması ise yapılan kayıtları otomatik olarak transkribe edilebilecek. 

Apple Intelligence, görevine ve cihaz kapasitesine göre cihaz üzerinde ya da bulut üzerinden kullanılabilecek. Bulut üzerinden kullanımda Apple’ın önceki kullanıcı gizliliği mesajlarının aksine görünebilir olacak ancak Apple, bu endişeleri gidermek için sunucuları veri işleme sürecinde şifreleyecek. 

Siri ve Xcode için de önemli gelişmeler olsa da bu özelliklerin çıkışı bir yıl kadar sürebilir. 

haberaksu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu