Sağlık

Belçika ve Hollanda otomatlar ve süpermarketlerde sigara satışını yasaklıyor

Belçika ve Hollanda, toplumda tütün eserlerine ulaşımı ve sigara satışını en aza indirmek için tedbirleri daha da sıkılaştırıyor.

Belçika hükümetinin, gençlerin çarçabuk ulaşabildiği yiyecek içecek kesimindeki sigara otomatlarını büsbütün kaldırma kararı, meclis tarafından onaylandı.

Sigara ve tütün reklamları konusunda katı tedbirler alan Belçika federal hükümeti, sigara otomatları konusunda da sınırlama getirdi.

Temsilciler Meclisi’nde onaylanan yeni hükümet önerisine göre, sigara otomatları süpermarketler dışında yasaklanacak.

Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek olan düzenlemeye nazaran, sigara otomatları yalnızca süpermarketlerin görünmeyen kısmında yer alacak ve yaş sınırlaması olan özel paralarla kullanılacak.

Düzenleme, tütün eserlerini daha az erişilebilir hale getirmeyi ve reşit olmayanlara sigara satma yasağının uygulamasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Sağlık Bakanlığı’na göre, sigara otomatları genellikle geceleri, sıklıkla da gençlerin uğrak yeri olan yerlerde bulunuyor. Prensipte 18 yaşından küçüklerin otomatlardan sigara almasını engelleyen ‘yaş sınırlamalı madeni paralar’ kullanılmasına karşın reşit olmayanlar da bunları kolaylıkla elde edebiliyor.

Süpermarketlerde, otomatlar tüketicinin gözünden uzak olduğu ve kasada yaş doğrulaması mümkün olduğu için şimdilik müsaade veriliyor.

Hollanda daha ağır tedbirlere hazırlanıyor

Hollanda ise 2032 yılından itibaren sigara ve öbür tütün eserlerinin satışına yalnızca tütün dükkanlarında müsaade verecek.

Hollanda hükümeti, 2024’ten itibaren harika marketlerde sigara satışını büsbütün yasaklayacak. İnternet üzerinden sigara ve tütün eserleri satışına da son verilecek.

Hükümet, sigara içilmesine müsaade verilen alanların sayısını da azaltacak. 2025 yılından itibaren oyun parklarında ve spor alanlarında sigara içmenin yasaklanması planlanıyor.

Ülkede 2030 yılına kadar akaryakıt istasyonları ve bakkal dükkanlarında sigara satışı devam edecek.

Hollandalı kamu yayıncısı NOS’a nazaran, bu tarihten sonra kademeli olarak genel bir satış yasağı uygulanmaya başlayacak.

Hükümetin planına nazaran, 2032 yılından itibaren yalnızca tütün dükkanlarından sigara alınabilecek. Bunun dışında hiçbir yerde sigara satışı olmayacak.

Hollanda hükümeti, sigara fiyatlarını da arttırmayı planlıyor. Şu anda ortalama 8 euro olan bir paket sigaranın, 2024’te yaklaşık 1,5 euro daha değerli olması öngörülüyor.

Hükümet, tütündeki ÖTV artışı ile giderek daha fazla kişinin sigarayı bırakmasını sağlamayı amaçlıyor.

Hollanda hükümetinin gayesi, 2040 yılında hiçbir gencin sigara içmeye başlamadığı bir toplum yaratmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu