Sağlık

Bilimsel araştırma: Sağlık alanında yapay zeka kullanmak tehlikeli

Uluslararası bir grup bilim insanı, sağlık alanında yapay zeka kullanımının tehdit oluşturduğuna vurgu yaparak, yapay zekaya sahip bazı teşhis cihazlarının koyu ten rengine sahip bireylerde yanlış sonuçlar verdiğini açıkladı.

İngiltere merkezli BMJ Journal of Global Health’de dün yayınlanan bilimsel analiz çalışmasında, yapay zekanın (AI) sağlık hizmetlerinde umut verici çözümler sunarken, insan sağlığı ve refahı için bir dizi tehdit oluşturduğuna değinildi. Bilim insanlarının uluslararası ekip çalışmasını konu alan yazılarında, yapay zekanın kullanıldığı bazı örneklerde insan sağlığına ilişkin yanlış ve yanıltıcı sonuçlara dikkat çektiler.

‘OKSİJEN SEVİYELERİNİ OLDUĞUNDAN DAHA FAZLA ÖLÇÜYORLAR’

Kandaki oksijeni ölçen cihazlarda kullanılan yapay zekanın, koyu tenli hastalarda kandaki oksijen seviyesini olduğundan fazla gösterdiği ve bunun da oksijen yetersizliği olan bir hastanın tedavi edilmemesine neden olduğu kaydedildi.

Diğer bir örnek olarak ise yapay zekalı yüz tanıma sistemlerinin koyu tenli deneklerde cinsiyeti yanlış sınıflandırma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirten ve “Ayrıca ayrımcılığa maruz kalan popülasyonların bu nedenle sağlıkta yapay zekanın tüm faydalarından mahrum kalabilecekleri de gösterildi. bakım.” Makalenin yazarları olan bilim insanları, sağlık departmanında yapay zeka kullanılmadan önce kontrolü sağlayacak yasal düzenlemelerin geliştirilmesini tavsiye etti. (HABER MERKEZİ)

sultandagihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu