Ekonomi

Çin’de ekonomik kırılganlık devam ediyor

Ulusal İstatistik Ofisi (UIB), ülkede Ekim ve ilk 10 ayı kapsayan sanayi üretimi, perakende satışlar, sabit sermaye yatırımları ve işsizlik rakamlarından oluşan bilgi setini açıkladı. Öte yandan ekim ayında üretim ve tüketimde toparlanma işaretleri devam ederken, gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemeye devam etti.

Üretim ve tüketimde toparlanma, yatırımlarda durgunluk

Yıllık cirosu 20 milyon yuan’ın (yaklaşık 2,76 milyon dolar) üzerinde olan sanayi kuruluşlarının üretim çıktısını hesaplayan sanayi üretimi, Eylül ayındaki yüzde 4,5’lik artışın üzerinde, Ekim ayında yıllık bazda yüzde 4,6 arttı. Tüketimin ölçüsü olarak kabul edilen perakende satışlar, Ekim ayında yıllık yüzde 7,6 artış göstererek Eylül ayındaki yüzde 5,5’lik artışın üzerine çıktı.

Artışın nedeni, Ulusal Gün’ün Sonbahar Ortası Festivali’ne denk geldiği Ekim ayı başındaki uzun tatil döneminde harcamalardaki artıştı. Öte yandan altyapı, gayrimenkul, makine ve teçhizat harcamalarını içeren sabit sermaye yatırımları 10 ayda yıllık yüzde 2,9 artmasına rağmen 9 ayda yüzde 3,1’lik artışın altında kaldı. Sabit sermaye yatırımlarından özel şube yatırımları 10 ayda yüzde 0,5 azaldı.

Gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş devam ediyor

Borç sorunlarının giderek derinleştiği gayrimenkul sektöründe yatırımlardaki düşüş devam ederken, bu durum sabit sermaye yatırımlarını da aşağı çekiyor. Gayrimenkul yatırımlarında 9 ayda yüzde 9,1 olan daralma, Ocak-Ekim döneminde yüzde 9,3’e yükseldi. Ekim ayında genel işsizlik oranı yüzde 5 olarak gerçekleşti ve Eylül ayında da aynı seviyesini korudu. Son iki yılda rekor seviyelere ulaşan genç işsizlik oranı bu ay da açıklanmadı. Çin ekonomisi ilk çeyrekte yıllık yüzde 4,5, ikinci çeyrekte yüzde 6,3 ve üçüncü çeyrekte ise yüzde 4,9 büyüme kaydetti. Hükümetin bu yıl için belirlediği “yüzde 5 civarında” büyüme hedefi ulaşılabilir gibi görünse de ekonomideki yapısal ve konjonktürel sorunların devam ettiği görülüyor.

haber-yenicaga.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu