Teknoloji

Ekim ayında sıcaklık rekoru kırıldı! 2023 en sıcak yıl olacak

Verilere göre, geçen ay dünyanın şimdiye kadarki en sıcak ekim ayıydı.

AB kurumu Copernicus, yüzey hava sıcaklıklarının Ekim ayında ortalama 15,3°C artarak 1991-2020 ortalamasının 0,85°C üzerinde arttığını açıkladı.

Bu, şimdiye kadarki en sıcak Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarının ardından üst üste böyle bir rekorun kırıldığı dördüncü ay oldu.

2023 en sıcak yıl olacak

Uzmanlar, 2023’ün tarihin en sıcak yılı olacağının neredeyse kesin olduğunu söylüyor.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi Direktör Yardımcısı Samantha Burgess konuyla ilgili şunları söyledi:

2023’ün tarihteki en sıcak yıl olacağını ve şu anda sanayi öncesi ortalamanın 1,43°C üzerinde olduğunu neredeyse kesin olarak söyleyebiliriz.

Copernicus, küresel hava durumunu izlemek için dünyanın dört bir yanındaki uydulardan, gemilerden, uçaklardan ve hava istasyonlarından alınan milyarlarca ölçümü kullanıyor.

Kayıtları, Ekim 2023’ün bir önceki en sıcak Ekim ayına göre 0,4°C daha sıcak olduğunu gösteriyor.

Yılın başından Ekim ayına kadar, küresel ortalama sıcaklık, 1850-1900 sanayi öncesi ortalamanın 1,43°C üzerinde seyrederek tarihteki en yüksek seviyeye ulaştı.

2016’nın rekoru kırılıyor

Bu aynı zamanda en sıcak yıl rekorunu elinde bulunduran 2016 yılının 10 aylık ortalamasından da 0,1°C daha yüksek.

Deniz sıcaklıkları da artıyor

Geçen ay kavurucu olan sadece hava değildi. Ekim ayı ortalama deniz yüzeyi sıcaklığı 20,79°C ile Ekim ayı için kaydedilen en yüksek sıcaklık oldu.

Ekim aynı zamanda Antarktika’daki deniz buzunun aylık ortalamanın yüzde 11 altında bir oranla rekor düşük seviyede kaldığı art arda altıncı ay oldu.

Arktik deniz buzu miktarı Ekim ayında ortalamanın yüzde 12 altında yedinci en düşük değerine ulaştı.

Üstelik geçen ay yağış miktarı Avrupa’nın büyük bölümünde ortalamanın üzerinde gerçekleşti; Babet Fırtınası kuzey Avrupa’yı vururken, Aline Fırtınası Portekiz ve İspanya’ya şiddetli yağmur ve sel getirdi.

Avrupa’nın ötesinde, Kuzey Amerika’nın güneybatısı, Arap Yarımadası’nın bazı kısımları, Orta Asya ve Sibirya’nın bazı kısımları, güneydoğu Çin, Brezilya, Yeni Zelanda ve güney Afrika’nın bazı kısımları da dahil olmak üzere birçok bölgede ortalamanın üzerinde yağışlar yaşandı.

Buna karşılık, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde, Meksika’nın bazı kısımlarında ve Avustralya’nın büyük bölümünde hava ortalamadan daha kuruydu.

hekimhanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu