Yaşam

Füruzan kimdir?

Füruzan, 29 Ekim 1939’da İstanbul’da doğdu. İlk kitabı Parasız Yatılı ile 1972 Sait Faik Öykü Ödülü’nü kazandı.

İlk kitaplarında yoksul, çökmüş burjuva ailelerin, yoksulluk ve yalnızlıkla boğuşan kadın ve çocukların, yeni ortamlarda bunalan ve ev hasreti çeken göçmenlerin dramlarını ele aldı; İnsanları derinlemesine incelemiş ve anlatımını ayrıntılarla beslemiştir.

12 Mart dönemini konu alan ilk romanı Kırk Yediler ile 1975 TDK Roman Ödülü’nü kazandı. 1975’te sanatçılara yönelik bir programa (DAAD) davet edildi ve bir yıl boyunca Batı Berlin’de kalarak personel ve sanatçılarla röportajlar yaptı. Doğu Berlin’de bulunduğu süre boyunca Dokuz Çağdaş Türk Hikaye Anlatıcısı (1982, Volk und Welt Verlag) antolojisini ve Die Kinder der Türkei (1979, Kinderbuch Verlag) adlı çocuk kitabını hazırladı.

Öyküleri Fransızca, İspanyolca, Farsça, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Rusça, Bulgarca, Boşnakça gibi dillere çevrildi. 1991 yılında A. Saraçgil’in çevirisiyle Napoli’de öykülerinden oluşan bir derleme, 1986’da S. Pirvanova’nın çevirisiyle Kırk Yedi’liler Bulgaristan’da, “Aşk Dolu Bir Yaz”, “Nehir” öyküleri ise 1986 yılında Bulgaristan’da yayımlandı. ” ve “İskele Parkları” 2001 yılında Damian Craft çevirisiyle yayımlandı. 2010 yılında Londra’da, Fransa’da Ücretsiz Yatılı Elif Deniz – Pierre Vincent (Pensionnaire d’état, Bleu autour yayınevi) çevirisiyle yayımlandı. 2010.

Füruzan bugün vefat etti.

(KÜLTÜR VE SANAT HİZMETİ)

arapgir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu