Haber

Göç İdaresi Başkanlığı’ndan göçmenlerin İstanbul’da sokağa salındığı iddiasına açıklama

Göç Yönetimi Başkanlığı toplumsal medyada yer alan ‘Tırlarla gelen yüzlerce kaçak göçmen sokağa salındı’ görüntülerinin paylaşımıyla ilgili açıklama yaptı.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’da 13 Kasım 2022 tarihinde meydana gelen hain terör saldırısının akabinde toplumsal medya hesaplarından ve basın-yayın kuruluşu görünümlü sitelerden dezenformasyona başvurularak, gündemi saptıracak palavra haberlerin çabukla yayılmak istendiği belirtildi.

“Yeniymiş gibi sorumsuzca yeniden dolaşıma sokulduğu görülmektedir”

Başkanlık açıklamasında şunları tabir etti:

“Terör saldırısının öncesi ve sonrasına ait süreçler netlik kazanıp sorumlular ortaya çıktıkça, kamuoyunda infial uyandırmak ve gündemi değiştirmek üzere yurt içi ve yurt dışındaki toplumsal medya hesapları ve palavranın ardına sığınan siber alan işbirlikçileri tarafından, ‘Tırlarla Türkiye’ye gelen sistemsiz göçmenlerin Gaziosmanpaşa’da sokağa salındığı’ tezini içeren eski paylaşımların güya yeniymiş üzere sorumsuzca yine sirkülasyona sokulduğu görülmektedir. Mevzubahis imajların iki ay öncesine ilişkin olduğu açık kaynaklardan bilinmektedir.

“Görüntülerdeki göçmenler sını rdışı edilmek üzere İl Göç İdaresi’ne teslim edildiği duyurulmuştur”

Konuyla ilgili İstanbul Valiliği’nin internet sitesinden (https://www.istanbul.gov.tr/basin-aciklamasi-2022-70) 26 Eylül 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasında, imajlarda yer alan sistemsiz göçmenlerin Gaziosmanpaşa’da yakalandığı ve sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildiği duyurulmuştur.”

“Türkiye’nin önünü kesmek istediklerinin farkındayız”

Hain saldırının ardından söz konusu görüntülerin yeniden dolaşıma alınmasının amacı ve niyetinin kamuoyunun takdirine bırakıldığı ifade edilerek, şöyle denildi:

“Bununla birlikte terör saldırısı sonrasındaki süreçlerde milletlerarası yayın kuruluşlarıyla bir arada siber alan işbirlikçileri tarafından da kamuoyuna Türkiye’ye ilişkin dezenformasyon ve yalan içerikler üretilerek, ülkemize zarar vermek için ortak noktada buluştukları anlaşılmaktadır. Göç İdaresi Başkanlığı olarak Göç Yönetimi’ni her geçen gün daha uygun bir formda, dünyaya örnek teşkil edecek bir motivasyonla yerine getirmeye çalışırken, bir taraftan da ülkemize karşı birleşen berbat niyetli kesitlerin göç olgusunu ve göç idaresini telaffuz merkezlerine taşıyarak her alanda olduğu üzere göç idaresinde de Türkiye’nin önünü kesmek istediklerinin farkındayız. Ülke olarak derin bir ıstırap yaşadığımız bu günlerde provokatif paylaşım ve haber yapanlar hakkında gerekli hukuksal sürecin başlatılacağının bilinmesini isteriz.”


 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu