Ekonomi

Goldman Sachs ABD ekonomisinin daha yavaş büyüyeceğini öngörüyor

Goldman Sachs Asset Management (GSAM) yöneticileri, ABD ekonomisinin 2024 yılının ikinci yarısında yaklaşık %2’lik düşük bir oranda büyümesini beklediklerini belirttiler.

GSAM çok sektörlü yatırım başkanı Lindsay Rosner bugün yaptığı açıklamada, son veri trendlerine dayanarak öngörülen ekonomik senaryoyu “kesinlikle yumuşak bir iniş” olarak tanımladı. Bu tahmin, bu sabah düzenlenen bir çevrimiçi medya etkinliği sırasında paylaşıldı.

Rosner, ABD’de 2024’ün ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarının düşürülmesinin “gerçek bir olasılık” olduğunu ve Federal Rezerv’in Eylül ayında indirimlere başlayacağını tahmin ettiğini belirtti. Bu indirimler potansiyel olarak çeyrek başına 25 baz puanlık bir oranda gerçekleşebilir.

Düşen faiz oranları beklentisiyle Rosner, sabit gelir piyasası için olumlu bir görünüm çizerek yüksek getirili tahvil piyasası ve yapılandırılmış krediyi ilginç yatırım fırsatlarına sahip alanlar olarak vurguladı.

Hisse senedi piyasasında, GSAM’de küresel hisse senedi portföy yöneticisi ve gelişmiş piyasalar başkanı olan Alexis Deladerriere, tüm borsa getirilerinin yarısının sadece beş hisse senedi ve bir büyük trend tarafından yönlendirildiğini belirtti: yapay zeka (AI). Deladerriere, yatırımcılara devam eden bu eğilime maruz kalmayı çeşitlendirmek için portföylerini ilk yapay zeka kazananlarının ötesine genişletmelerini tavsiye etti.

Deladerriere ayrıca, ABD hisse senedi endekslerinin yılın ikinci yarısında nispeten değişmeden kalacağını öngörerek daha geniş hisse senedi piyasasına da dikkat çekti. Bunun nedeni, yavaşlayan kazanç büyümesi ve hem ABD’de hem de uluslararası alanda artan siyasi endişelerin bir araya gelmesidir. Bununla birlikte, küçük sermayeli şirketler de dahil olmak üzere daha geniş bir şirket yelpazesinin piyasadan daha iyi performans göstermesini bekliyor.

ABD piyasalarının ötesine bakan Deladerriere, yapay zeka ve iklim değişikliğiyle mücadele çabaları gibi alanlardaki potansiyellerine atıfta bulunarak Hindistan ve Japon hisse senetlerinin özellikle cazip olduğunu vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

pasinlerajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu