Ekonomi

IBM hisseleri yapay zeka hizmeti talebiyle 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

International Business Machines Corp. (NYSE:IBM) hisseleri, şirketin yapay zeka (AI) hizmetlerine yönelik güçlü talebin etkisiyle olumlu bir kazanç görünümü açıklamasının ardından Perşembe günü %12 artış göstererek 10 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Hisse senedi, Haziran 2013’ten bu yana en yüksek noktası olan 194,93 dolara yükseldi ve IBM’in piyasa değerini yaklaşık 19 milyar dolar artırdı. Şirketin performansı yılbaşından bu yana %18’lik bir kârı yansıtıyor.

IBM’in iyimserliği büyük ölçüde, Watson AI platformu tarafından desteklenen teklifleri içeren üretken yapay zeka işinin başarısına bağlanıyor. Şirket, üretken yapay zeka işinden gelen siparişlerin dördüncü çeyrekte iki katına çıktığını bildirdi. Şirketin Çarşamba günü geç saatlerde yayınlanan raporunda belirtildiği gibi, bu artışın 2024 yılında yaklaşık %4 ila %6 oranında gelir artışına katkıda bulunacağı tahmin ediliyor.

IBM’in hisse fiyatındaki önemli artış, yatırımcıların şirketin yapay zeka odaklı büyüme stratejisine olan inancını yansıtıyor. Piyasa fiyatındaki artış, pazarın IBM’in finansal beklentilerine olumlu tepkisinin ve yapay zeka hizmetlerine yönelik artan talepten yararlanma yeteneğinin altını çiziyor. IBM paydaşları, hisse senedi fiyatlarının yıldan bugüne önemli ölçüde artmasıyla yıla güçlü bir başlangıç ​​yapıyorlar.

InvestingPro İçgörüleri

InvestingPro verilerine göre, IBM’in hisse fiyatındaki son artış bir dizi olumlu ölçüm ve analist görüşüyle ​​destekleniyor. 177,49 milyar dolarlık piyasa değeri ve 21,1 vadeli F/K oranıyla şirketin değerlemesi, büyüme potansiyelini ve yatırımcı iyimserliğini yansıtıyor. Ek olarak, IBM’in son çeyrekteki %4,58’lik gelir artışı, %55,04’lük güçlü brüt kar marjıyla da desteklenen sağlam bir mali gidişata işaret ediyor.

InvestingPro Tips, IBM’in dengeli bir performansa ve hissedar getirilerine yönelik güçlü bir kararlılığa sahip olduğunu ve üst üste 28 yıl boyunca artan temettü sağlama geçmişine sahip olduğunu vurguluyor. Ayrıca şirketin hisseleri, düşük fiyat oynaklığıyla dikkat çekiyor ve bu da portföylerinde istikrar arayan yatırımcılara hitap edebilir. Daha da önemlisi analistler önümüzdeki döneme ilişkin çıkarlarını revize ederek IBM’in finansal görünümüne ilişkin olumlu havanın altını çizdiler.

Daha fazlasını öğrenmek isteyenler için, IBM’in BT Hizmetleri segmentinde değerli bir oyuncu olarak konumunun ve son üç aydaki güçlü getirisinin analizi de dahil olmak üzere, IBM için ek InvestingPro İpuçları mevcuttur. Bu ipuçlarını ve daha fazlasını keşfetmek için şimdi %50’ye varan indirimle özel bir Yeni Yıl indirimi sunan InvestingPro’ya abone olmayı düşünün. 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim için SFY24Kupon kodunu kullanın veya 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde %10 ek indirimden yararlanın. SFY241Kupon kodunu kullanın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haber-ciftlik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu