Haber

İsrail’in fosfor bombalarıyla yaktığı alanlar Lübnan’ı tehdit ediyor

Lübnan Çevre Bakanı Nasser Yasin, İsrail’in fosfor bombası nedeniyle ülkenin güneyinde 462 hektar tarım ve ormanlık alanın yakıldığını belirtti.

Yasin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada

Bu mermilerin 100’den fazla yangına neden olduğuna dikkat çeken Yasin, yangının çevresel değeri olan geniş orman alanlarına, tarım arazilerine ve on binlerce zeytin ağacına sıçradığını belirtti.

Yasin, “Lübnan, İsrail’in izlediği kavurucu toprak politikası ve fosfor kullanımına karşı belgelerle birlikte Birleşmiş Milletler ve BM Güvenlik Konseyi’ne şikayette bulunacak” dedi. İfadesini kullandı.

Lübnan Tarım Bakanı Abbas Hacı Hasan, gün içinde yaptığı açıklamada, “İlk tespitlere göre, İsrail’in Lübnan’ın güneyine yönelik saldırıları sonucunda en az 40 bin zeytin ağacı tamamen yandı.” dedi.

İsrail’in Gazze baskınlarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 30’a yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail’in saldırılarında 4 bin 800’ü çocuk, 2 bin 550’si kadın olmak üzere 9 bin 770 Filistinli öldürüldü, en az 24 bin kişi de yaralandı.

İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler Batı Şeria ve Kudüs’te 151 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin Kızılayı’na bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. , tahliyeyi zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 60 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

haber-kapakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu