Haber

Katar: Dünya Kupası’na ev sahipliğimiz konusunda yapılan eleştiriler iki yüzlülük

Katar‘ın yerli gazetelerinden Er-Raye‘nin haberine göre Dışişleri Bakanı Al Sani, “Dünya Kupası’nı boykot etmek için sunulan gerekçeler, objektif değil. Katar’ı hedef alan bu eleştirilerde çok fazla iki yüzlülük söz konusu. Katar’ın tüm başarıları görmezden geliniyor” ifadelerini kullandı.

Bu savların, en fazla 10 ülkede az sayıda insan tarafından dillendirildiğini belirten Al Sani, aslında tüm dünyanın bu turnuvayı beklediğini, biletlerin yüzde 97’sinden fazlasının satıldığını, en fazla sayıda bilet alan on ülke arasında da Fransa gibi Avrupa ülkelerinin olduğunu aktardı.

Ortadoğu’daki küçük bir ülkenin bu türlü global bir aktifliğe mesken sahipliği yapmasını kabul etmeyen birtakım beşerler var” diyen Al Sani, Katar’daki Dünya Kupası’nın dünyadaki rastgele bir spor aktifliği üzere olduğunu söyledi.

‘Katar, dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir’

Katar’ın Avrupa ve Güney Amerika’daki ülkelerle dostça münasebetlerinin olduğunu, güvenlik konusunda birlikte çalıştıklarını söz ederek, Fransa, İngiltere ve öteki Avrupa ülkelerinden güvenlik güçlerinin, Katar güçleriyle omuz omuza vereceğini ve bir arada çalışacaklarını kaydetti.

Al Sani, “Biz koordinasyonu sağlayacağız. Gerek İngiltere, gerek Fransa gerekse Afrika’dan gelenler olsun, biz herkesin güvenliğini sağlamakla yükümlüyüz. Katar, dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Bu dünya kupası, tarihinin en güvenli oynanan kupalarından biri olacak” dedi.

Al Sani dünyanın dört bir yanından gelen taraftarlar ile Katarlı taraftarlar ortasında beklenen bir kültür çatışmasına ait ise “Bizim halkımız misafirperverdir. Tüm dünyaya kapımız açıktır” ifadesini kullandı.

Katar’ın tek talep ettiği şeyin, öbür ülkelerin de beklediği üzere taraftarların ziyaret ettiği ülkenin maddelerine hürmet göstermesi olduğunu tabir eden Al Sani, güvenlik güçlerinin mecburî bir durum olmadıkça ve gerekmedikçe rastgele bir müdahalede bulunmayacağının altını çizdi.

Al Sani, insanları bir noktada buluşturan ve birleştiren işler yapmak istediklerine dikkati çekerek, ülkesinin dünya kupasına ve büyük spor karşılaşmalarına mesken sahipliği yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

Katar’ın ev sahipliğindeki 2022 FIFA Dünya Kupası, 20 Kasım’da başlayacak. Katar, Ortadoğu’da bu organizasyona ev sahipliği yapan ilk Arap ülkesi olacak.

Almanya’nın Katar’a yönelik eleştirileri

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, 27 Ekim’de Alman ARD kanalına verdiği röportajda, Katar’ın insan hakları sicilini eleştirerek, “Alman hükümeti olarak bizim için bu ev sahipliği (Katar’ın) hakkı çok aldatıcı. Uyulması gereken standartlar var. Turnuvalara ev sahipliği yapma hakkını bu ülkelere vermemek daha iyi olur” demişti.

Katar, Faeser’in bu açıklamalarının ardından Almanya’nın Doha Büyükelçisi Claudius Fischbach’ı Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak protesto notası vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu