Yaşam

Küçük Romantikler Sakıp Sabancı Müzesi’nde

SSM Eğitim Programları 8-10 yaş arası çocuklara yöneliktir. “Küçük Romantikler”adlı orijinal bir atölye serisine ev sahipliği yapıyor.

Çocukları sanatın farklı dallarıyla ve sanatçılarla tanıştırmayı amaçlayan atölye, SSM Fotoğraf Koleksiyonu’nda eserleri bulunan Rus-Ermeni ressam Ivan Konstantinoviç Aivazovski’den yola çıkıyor. Romantikodak akışta olacak.

Bilgilerin pekiştirilmesi ve kazanımların tamamlanması için dört haftalık bir içerikle tasarlanan tüm atölyelere katılım önerilir. “Küçük Romantikler”Serideki her atölye, birbirinden bağımsız katılıma da uygundur.

“Küçük Romantikler”ilk atölye “Ivan Aivazovsky’nin Gözünden Denizlere Bakmak” unvanı taşır. Çocuklar “Romantizm nedir? Kim romantik? Aivazovsky resim yaparak hangi konuları romantikleştirdi?” Soruları eşliğinde bu gruptaki diğer ressamları keşfedecek ve kendi hayal gücü ve duygularıyla romantik resimlerini çizecekler.

Serinin ikinci atölyesi. “Her Yerde Romantizm” Başta edebiyat, müzik ve sahne sanatları olmak üzere sanatın hemen her alanında görülen Romantizm akımı incelenecektir. Napolyon Bonapart dönemi ile başlayan çocuklar ve bu dönemin sanata etkisi; Giysiler, takılar, cümbüş, balolar, mobilyalar, saray dekorasyonu gibi konularda eğlenceli bir tarih yolculuğuna çıkacak.

“Osmanlı İmparatorluğu’nda Romantik Olmak” Atölyesinde Romantizmin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki izleri keşfedilecek. Sultan Abdülaziz’in Avrupa gezisi ile başlayan değişim rüzgarına şahitlik edilecek. Ayvazovski’den ders almış Şehzade Abdülmecid Efendi’nin resimlerinde romantik izler arayacak. “Küçük Romantikler” atölye katılımcıları; Bahçesindeki mobilyaları, tabloları, halıları, egzotik laleleriyle hayalindeki sarayı çizecek, İstanbul’a romantik bir çerçeveden bakacak.

Küçük Romantikler serisi “Hareket Halinde: Çağlar Boyunca Yolculuk” çalıştay ile tamamlanacaktır. Çocuklar, Ayvazovski’nin resimlerinde gördükleri görüntüyü bugünkü görünümle karşılaştıracak, 19. yüzyılda yaşayan bir gezgin olduklarını hayal edecek ve 150 yıllık bir zaman yolculuğuna çıkacaklar. yaşadıkları şehirle ilgili farkındalıklarını artıracaktır. “Küçük Romantikler”Katılımcılar, İstanbul’daki değişimleri hayal güçlerini kullanarak yorumlayacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

aydincikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu