Ekonomi

Londra, Avrupa’nın doğrudan yabancı yatırım merkezi olarak Paris’i geçti

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Londra, 2023 yılında Paris’i geride bırakarak yeni doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) için Avrupa’nın lider bölgesi oldu. Muhasebe firması EY, Londra’nın 359 yeni doğrudan yabancı yatırım projesi çektiğini, bunun bir önceki yıla göre %20’lik bir artışa işaret ettiğini ve 2019’dan bu yana en yüksek sayı olduğunu bildirdi. Bu büyümede teknoloji ve finansal hizmetler sektörleri etkili oldu.

Londra büyürken, Birleşik Krallık’ın diğer bölgeleri doğrudan yabancı yatırımlarda düşüş yaşadı. Galler, Kuzey İrlanda ve Doğu Midlands önemli düşüşler yaşadı ve Kuzey İngiltere’deki bölgeler de 2022’ye kıyasla yeni uluslararası yatırımlarda azalma gördü. Ancak İskoçya ve Batı Midlands bu eğilimi tersine çevirerek DYY projelerini sırasıyla %14 ve %72 oranında artırmış, İskoçya’nın rüzgar enerjisi sektörü bu büyümede önemli bir rol oynamıştır.

Birleşik Krallık genelinde DYY’de %6’lık bir artış görülürken, EY’nin Birleşik Krallık baş ekonomisti Peter Arnold bunu 2022’de üç farklı başbakanın görev yaptığı bir yılın ardından siyasi koşulların istikrara kavuşmasına bağladı. Keir Starmer liderliğindeki yeni Birleşik Krallık hükümeti, yatırımları artırarak, planlama sisteminde reform yaparak ve hedefe yönelik devlet desteği sağlayarak ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi taahhüt etti.

Arnold, doğrudan yabancı yatırımların Birleşik Krallık’ın çeşitli bölgelerine çekilmesinde teşviklerin, hibelerin ve beceri geliştirmenin önemini vurguladı. Londra dışındaki güçlü yatırım ilgisinin kanıtı olarak İskoçya ve Batı Midlands’ın başarısına işaret eden Arnold, Birleşik Krallık’ın farklı bölgelerinin cazibesini arttırmanın ülkenin genel yatırım profilini yükseltmek için çok önemli olduğunu öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

aziziyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu