Ekonomi

Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar fındık üretimini tehlikeye atabilir

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıkların 2024 yılında fındık üretimini tehlikeye atabileceğini söyledi.

Kışın ortasında bahar havalarının gelmesiyle birlikte fındık püskülleri ortaya çıkmaya başladı. Türkiye’nin en yüksek fındık üretiminin yapıldığı Ordu’da hava sıcaklıklarının bu şekilde devam ettiği ve önümüzdeki Şubat ve Mart aylarında yağabilecek kar yağışının tarımsal donla birlikte önemli kayıplara ve verim kaybına neden olabileceği belirtiliyor.

“Hava sıcaklıkları fındık için uygun değil”

Soydan, mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar nedeniyle fındıkta erken hasat yapılabileceğini, özellikle mart ayında havaların soğuk olması halinde fındık donlarının yaşanabileceğini söyledi. Soydan, “Bölgemizde havalar şu an sıcak. Uzun zamandır kar yağmıyor. Yüksek kesimlerde biraz kar var ama orta ve kıyı kesimlerde kar yağışı göremedik. Sezon halen devam ediyor” dedi. Önümüzdeki günlerde sıcaklıkların mevsim sıcaklıklarının üzerinde seyredeceği bilgisini alıyoruz. “Bölgemizin en değerli gelir kaynağı olan fındık için olumlu bir sonuç olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü hızla artan sıcaklıklar fındık tomurcuklarının erken açılmasına neden olabilir” dedi.

“Önümüzdeki 2 ay çok önemli”

Fındıkta tarımsal don tehlikesinin mart ayına kadar ciddi şekilde devam ettiğini kaydeden Soydan, “Bu şartlarda en az bir tarımsal don tehlikesinin mart ayı sonuna kadar devam edeceğini görüyoruz. Bunları geçmiş yıllarda yaşadık, karşılaştık. 2004-2014’teki tarımsal don olayları. Bu açıdan geleceğimiz var” 2 aylık dönem çok önemli. Kar yağışı tehlikesi yok ancak sıcaklıkların eksi seviyelere düşmesi durumunda yaprakları açılan fındık ağaçlarında tarımsal don meydana gelebilir. Bu da verim kayıplarına neden olabilir” dedi.

Soydan, üreticilerin bu tehlikeye karşı tarım sigortası yaptırmaları gerektiğini de belirterek, fındık sigortası için son tarihin 3 Mart 2024 olduğunu sözlerine ekledi. – ORDU

bornova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu