Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Gazze’deki toplu cezalandırma politikalarını kınadı

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, Riyad’da düzenlenen Olağanüstü İslam Zirvesi’nde şunları söyledi: “Gazze halkına yönelik ölüm, kuşatma ve zorla yerinden etme dahil olmak üzere toplu cezalandırma politikaları kesinlikle kabul edilemez. Bunlar nefsi müdafaa veya herhangi bir meşru müdafaa ile meşrulaştırılamaz.” başka bir bahane.” ve herhangi bir gecikme olmaksızın derhal sonlandırılmalıdır” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Kral Abdülaziz Uluslararası Konferans Merkezi’nde İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği tarafından ortaklaşa düzenlenen Olağanüstü İslam Zirvesi’nde konuştu. Sisi, “Uluslararası toplum, siyasi ve ahlaki itibarını temel seviyede tutmak istiyorsa önemli bir duruş sergilemesi gerekiyor. Mısır, başından beri her iki taraftan da tüm sivilleri hedef alıyor, öldürüyor ve terörize ediyor” Uluslararası hukuku ve uluslararası insancıl hukuku ihlal eden eylemler.” Bugün bu kınamayı bir kez daha vurguluyor, aynı zamanda Gazze halkına yönelik ölüm, kuşatma ve zorla yerinden edilmeyi de içeren toplu cezalandırma politikalarının kesinlikle kabul edilemez olduğunu vurguluyoruz. Hukuki savunma veya başka bir mazeretle haklı gösterilemezler ve daha fazla gecikme olmaksızın derhal sonlandırılmalıdırlar. “Buna son verilmeli” dedi.

Uluslararası soruşturma çağrısı

Sisi, “Başta BM Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplum, acilen ve kararlı bir şekilde Gazze Şeridi’nde hiçbir kısıtlama ve koşul olmaksızın sürdürülebilir bir ateşkes ilan etmeli ve Filistinlilerin kendi toprakları dışında herhangi bir yere zorunlu göçüne yönelik tüm uygulamaları durdurmalıdır.” ” Durdurma, masum sivillerin güvenliğinin sağlanması sorumluluğu, insani yardıma güvenli, hızlı ve sürdürülebilir erişimin sağlanması, krizin iki devletli çözüme dayalı çözüm formülüne ulaşılması ve Doğu Kudüs ile bağımsız bir Filistin devletinin kurulması. 4 Haziran 1967 sonu itibariyle başkentinde uluslararası hukuka karşı işlenen tüm suçlar. “İhlallere ilişkin uluslararası bir soruşturma yürütmenin doğrudan sorumluluğu vardır” dedi.

Sisi konuşmasına şöyle devam etti: “Tek taraflı politikaların sonuçlarına karşı defalarca uyarılarda bulunan Mısır, şimdi de Gazze’deki savaşın durdurulamamasının bölgede çatışmaların büyümesine yol açacağı konusunda uyarıda bulunuyor. Son olarak aktif uluslararası güçlere çağrıda bulunuyorum. Mısır ve Araplar onlarca yıldır barış yolunu takip etmiş ve barış için cesur girişimlerde bulunmuş olsalar da, artık Filistin’de kan dökülmesinin derhal durdurulması için etkili bir şekilde baskı yapma, daha sonra da Filistin’e hitap etme haklarına sahipler. Çatışmaların temel nedenlerini ortadan kaldırmak ve bölgedeki tüm halkların güvenliğini sağlamak için, “Onların hakkını vermek konusunda büyük bir sorumluluğumuz var. Çünkü artık onların kaygı ve terörden uzak, huzur ve güven içinde yaşama zamanıdır. Çocuklar öldürülmeden, yetim kalmadan, yeni nesiller kin ve düşmanlıkla kuşatılmadan.” -RİYAD

camardihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu