Haber

Öğretmenleri, şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’ı anlattı

Öğretmenleri, şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’ı anlattı

Şehit Necmettin öğretmenin anısı mezun olduğu lisede yaşatılıyor

Şehit Necmettin Yılmaz’ın öğretmeni Mustafa Fevzi Akçay:

“Şehit bir öğretmenin öğretmeni olmak gurur verici”

GÜMÜŞHANE – Vazife yaptığı Şanlıurfa’dan Gümüşhane’ye dönerken 2017 yılında Tunceli-Pülümür karayolunda PKK’lı teröristler tarafından kaçırılarak 24 yaşında şehit edilen Necmettin Yılmaz’ın karnesi, teşekkür dokümanı ve diploması da mezun olduğu lisede birinci günkü üzere korunurken, öğretmenleri şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’ı anlattı.

2017 yılında öğretmenlik yaptığı Şanlıurfa’dan karne tatili için memleketi Gümüşhane’ye dönerken Tunceli-Pülümür yolunda PKK’lı teröristler tarafından kaçırılarak 8 aylık sınıf öğretmeniyken şehit edilen ve vazife mühletince sırf bir defa öğretmenler gününü kutlayabilen Necmettin Yılmaz’ın anısı şehadetinin 5. yılında da mezunu olduğu Gümüşhane kent merkezindeki Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi’nde yaşatılıyor.

2007 ve 2011 yılları ortasında tahsil gördüğü lisede öğretmenleri ve arkadaşları tarafından sessiz ve sakin kişiliğiyle hatırlanan şehit Necmettin öğretmenin karnesi, teşekkür dokümanı ve diploması da birinci günkü üzere korunuyor.

Şehit Necmettin Yılmaz’ın hayalleri ve ümitleri olan bir genç olduğunu ifade eden Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Mustafa Fevzi Akçay, şehit bir öğretmenin öğretmeni olmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

“Necmettin’in müziği bizim dudaklarımızda kaldı”

Şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’ın öğretmeni olmanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade eden Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Mustafa Fevzi Akçay, “Bu okuldan güzel bir seda bırakarak ayrıldı. Hakikaten okula gelmesi, gitmesi, sınıf içerisindeki durumu, okuması, yazması, her şeyiyle sessiz, sakin, kendi halinde bir öğrencimizdi Necmettin. Vakit zaman onunla sohbet ettiğimizde, okumak zorunda olduğunu söyleyen, kesinlikle okumalıyım, bana emek verenlerin emeğinin karşılığını bu biçimde göstermeliyim niyetinde olan bir öğrencimizdi. Necmettin sorumluluk almayı bilen bir öğrencimizdi. Azimliydi, kararlıydı, benim oğlumla da sınıf arkadaşı olduğu için aklımda daha fazla kaldı. ‘Gideriz nur yolu izde gideriz, Taş bağırda sular dizde gideriz, Bir gün akşam olur bizde gideriz, Kalır dudaklarda şarkımız bizim’ diyor ya şair Necip Fazıl Kısakürek, Necmettin’in müziği bizim dudaklarımızda kaldı. Gelecekle ilgili kanıları, hayalleri ve ümitleri olan bir öğrencimizdi. Bizi çok derinden üzdü, çok derinden yaraladı. Duyduğum vakit inanamadım. Canlı olarak dönecek umuduyla bekliyorduk lakin olmadı. Hainler nasıl ki vatana kast etme cüretini gösteriyorlarsa, bu vatanın öğretmenine de kast edebildiler, acımadan. Katillik bu türlü bir şey diye düşünüyorum. Hiçbir günahı olmayan, yalnızca öğrencilerine bir şeyler vermeyi amaçlayan genç bir öğretmeni hem öğrencilerinden hem ülkesinden hem vatanından hem de annesinden, babasından ayırdılar. Şehit bir öğretmenin öğretmeni olmak gurur verici bir şey. Genç yaşta bu insanları kaybetmek çok hüzün verici. Gururu ve üzüntüyü bir ortada yaşamış oluyoruz” dedi.

“Öğrencilerinin gözlerinde Necmettin öğretmenin sevgisini gördük”

Şehit Necmettin Yılmaz’ın çok merhametli olduğunu anlatan diğer Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Ali Artun ise “Bırakın bir canlıyı incitmeyi, bastığı toprağa bile son derece nazik davranan bir insandı. Ortamızdan erken ayrıldı onu özlüyorum. Kendisi çalışan, uğraş eden muvaffakiyete odaklanmış bir öğrenciydi. Sorumluluklarını elinden geldiğince yerine getirirdi. Üniversitede okuduğu yıllarda vakit zaman görüşürdük. Çok düş gördüğünü söylerdi hatta hayallerini bir kitap haline getireceğinden bahsederdi. Her işini eğitim öğretim faaliyetlerine uygun olarak takip ederdi. ‘İyi bir üniversite kazanmaktan başka çarem yok’ sıkıntısı. Biz Necmettin’in kayıp olduğunu duyduğumuzda Ramazan ayıydı. Bulunana kadar, Hamit amcamız ona ulaşana kadar 30 gün boyunca daima dualarımızda o vardı hala dualarımızda o var. O süreci takip etmek çok zordu öğretmeni olarak. Kendisinden bu acı haber gelene kadar bir umudumuz vardı. Acı haber geldikten sonra artık onun şehit olduğunu kabul ettik. Necmettin insanları çok seven birisiydi. Onun öğrencileri, ailesini ziyaret ettiği vakit hepsi hüngür hüngür ağladı. O öğrencilerin gözlerinde, o ışıltıda Necmettin öğretmenin sevgisini gördük. Gittiği her yere sevgisini taşımış oldu. Necmettin bu koridordaki sınıflarda okuyordu, hasebiyle onun anıları var. Okulumuzun çalışan, uğraş eden, bir yerlere ulaşmayı hedefleyen bir öğrencisiydi. Onun o uğraşını vakit zaman şimdiki birtakım öğrencilerimizde de görebiliyoruz” diye konuştu.

Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi Müdürü Abdulhaki Tural da “Şehit öğretmenimiz Necmettin Yılmaz ben geldiğimde son sınıftaydı. Onunla bir arada 6 aylık bir eğitim sürecimiz oldu. 12 TM-B sınıfı öğrencilerindendi, hem de yurdumuzda kalıyordu. Çalışkan, saygılı, efendi, kimseyle sürtüşmeyen bir öğrencimizdi. O nedenle hem idari, hem de öğretmenleri olarak ondan şikayet eden kimseyi duymadık” sözlerini kullandı.

Yaz tatilini geçirmek için 16 Haziran 2017 günü vazife yeri Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Çiftçibaşı İlkokulu’ndan memleketi Gümüşhane’nin Torul ilçesine dönerken PKK terör örgütü mensupları tarafından Tunceli-Erzincan karayolunun Pülümür ilçesi civarında aracı yakıldıktan sonra kaçırılarak şehit edilen ve bölgede 27 gün süren arama çalışmalarının ardından cansız bedeni 12 Temmuz 2017’de Pülümür çayında bulunan 8 aylık sınıf öğretmeni 24 yaşındaki Necmettin Yılmaz, 16 Temmuz 2017 tarihinde ilçeye bağlı Demirkapı köyünde son seyahatine uğurlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu