Yaşam

On İki Gün Boyunca Hiç Durmadan Saat Yönünde Hareket Eden Koyun Sürüsünün Görüntüleri Herkesi Şaşırttı

Biliyorsunuz ki koyunlar bir sürü hayvanıdır ve birbirlerini takip ederler. Belgesellerde yahut sinemalarda de peşi sıra yürüyen koyunları kesinlikle görmüşsünüzdür. Çin’deki bir koyun sürüsünün saat yönünde hareket ederek dolaşırkenki görüntüleri ortaya çıkınca şaşkınlığa sebep oldu. Buyurun detaylara ?

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/news/arti…

Çin’deki bir çiftlikte alışılagelmişin dışında bir olay yaşandı.

Bir koyun sürüsü, on iki gün boyunca hiç durmadan kendi etrafında dönerken kameralara yakalandı. Kasım ayı başlarında çekilen imajlarda, koyunlar Kuzey Çin’deki ağıllarının içinde daima olarak saat tarafında hareket ederek dolaşırken görüldü.

Şaşırtıcı imgeler, sürünün bu davranışa mana vermeye çalışan insanların başını karıştırdı.

Koyunları sahibi Miao da sürüsünün davranışları karşısında şaşkına döndüğünü söyledi. Miao, sürünün öteki üyeleri katılmadan evvel bunun yalnızca birkaç koyunla başladığını söyledi.

Gizemli görüntüler, 4 Kasım’da Moğolistan’daki Baotou kentinde çekildi.

CCTV’den kaydedilen manzaralarda yüzlerce koyunun bir daire içinde birbirini takip ettikleri görülüyor. Kimi koyunlar ise çemberin ortasında hareketsiz biçimde duruyor.

Çiftlikte 34 adet koyun ağılı var lakin yalnızca 13 numaralı ağıldaki koyunlar bu biçimde hareket ediyor.

Koyunların bu halde davranmasına neyin sebep olduğu ise bilinmiyor. Bu olay geçen sene Doğu Sussex’te de görülmüştü. Koyunlar, eşmerkezli daireler çizerek yürümeleri tıpkı soru işaretlerini doğurmuştu.

Bazı hayvanların tarafını kaybetmiş üzere görünmesine ve daireler çizmeye başlamasına neden olan bir hastalık olabilir.

Bu hastalığa ise listeriyozis deniliyor. Listeriyozis, beynin bir tarafında enflamasyona sebep olarak koyunların tuhaf davranmasına neden olabilir. Koyunların ağılda yedikleri yemlerden ötürü bu halde davranmaları da seçenekler ortasında.

Bilim insanları, köpek balıkları ve kaplumbağalar üzere öteki birtakım hayvanların neden dairesel biçimlerde hareket ettiğini uzun müddettir araştırıyorlar.

Ancak hayvanların neden dairesel biçimlerde hareket ettiği konusunda şimdi bir sonuca varamadı.

“Görmeden inanmam!” diyenler için görüntüyü buraya bırakıyoruz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu