İş

Teksaslı yargıç FTC’nin rekabet etmeme kuralının uygulanmasını durdurdu

Dallas, Teksas’taki bir federal yargıç, çalışanların rekabet etmeme anlaşmalarını yasaklayan ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) kuralının uygulanmasına karşı kısmi bir engelleme kararı aldı. Çarşamba günü alınan karar, kuralın 30 Ağustos 2024’e kadar beklenen nihai kararından birkaç gün sonra planlanan uygulama tarihinden önce geldi.

Eski Başkan Donald Trump tarafından atanan ABD Bölge Yargıcı Ada Brown, FTC’nin haksız rekabet yöntemleri olarak gördüğü uygulamaları yasaklayan bu kadar kapsamlı kuralları kabul etme yetkisine sahip olmadığını belirtti. FTC, rekabet karşıtı olduklarını ve yaklaşık 30 milyon ABD çalışanı ya da işgücünün %20’si arasında ücretleri ve hareketliliği baskıladıklarını savunarak rekabet yasağı maddelerinin kullanımını durdurmayı amaçlıyordu.

Yargıç Brown’un kararı, FTC’nin aralarında ABD Ticaret Odası ve vergi hizmetleri firması Ryan’ın da bulunduğu iş gruplarından oluşan bir koalisyona karşı, birleştirilmiş davaları devam ederken kuralı uygulamasını engelliyor. Ancak, kuralın ülke çapında engellenmesi talebi reddedildi.

FTC sözcüsü Douglas Farrar, ajansın pozisyonunu savunarak kuralı yayınlama yetkisini ileri sürdü ve FTC’nin Amerikalı işçilere ve ekonomiye zarar verdiğine inandıkları rekabet etmeme anlaşmalarını ortadan kaldırma çabalarını sürdürme kararlılığını ifade etti.

Demokratlar tarafından kontrol edilen FTC, rekabet etmeme anlaşmalarının ABD antitröst yasasını ihlal ettiğini gerekçe göstererek Mayıs ayında 3’e karşı 2 oyla yasağı onaylamıştı. Kaliforniya, Minnesota, Oklahoma ve Kuzey Dakota halihazırda bu tür anlaşmaları yasaklamış ve ondan fazla eyalet de bu anlaşmalara sınırlamalar getirmiştir. FTC’nin kuralı, rekabet etmeme anlaşmalarını ülke çapında yasaklayan ilk kural olacak.

İş grupları ve birçok Cumhuriyetçi, rekabet etmeme anlaşmalarının şirketlerin ticari sırlarını ve işgücüne yaptıkları yatırımları korumaları için gerekli olduğunu savunuyor. Ryan ve Oda’nın açtığı davalar, Kongre’nin kuruma sadece sınırlı kural koyma yetkisi vermesi nedeniyle FTC’nin yetkisini aştığını iddia ediyor.

Yargıç Brown, FTC’nin kuralını, kapsamlı yasağı için haklı bir dayanaktan yoksun olduğu ve bulgular ile seçilen politika arasında rasyonel bir bağlantı göstermediği için eleştirdi. FTC ayrıca, Pennsylvania merkezli bir ağaç budama şirketinin kuralı geçici olarak engelleme talebiyle ilgili olarak 10 Temmuz 2024’te bir duruşmanın planlandığı Philadelphia’da da yasal bir meydan okumayla karşı karşıya.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberselcuklu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu