Ekonomi

Terraform Labs duruşması ertelenecek mi?

Terraform Labs ve şirketin kurucu ortağı Do Kwon Hakkındaki hukuki süreçte önemli bir gelişme yaşandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC), yaklaşmakta olan hukuk davasının ertelenmesini talep etti.

Başlangıçta 29 Ocak’ta yapılması planlanan duruşmanın artık 15 Nisan’a ertelenmesi önerildi. Bu teklifin, henüz Karadağ’da bulunan Do Kwon’un iade süreci devam ederken yapılmış olması da dikkat çekiyor.

Erteleme talebi aynı zamanda Kwon’un hukuk ekibinin duruşmaya katılmaya istekli olduğu yönündeki açıklamasıyla da örtüşüyor. Kwon iade edilmeyi kabul etti ve Mart ayı ortasında Amerika Birleşik Devletleri’nde olması bekleniyor.

Terraform Laboratuvarları nasıl çöktü?

Terraform Labs ve Do Kwon’a karşı açılan bu dava, şirketin bir zamanlar iyi bilinen stablecoin’i TerraUSD ( USTC) ve onunla bağlantılı toprak( LUNA) tokenın Mayıs 2022’deki 40 milyar dolarlık çöküşü.

1 dolarlık sabit fiyatını korumak üzere tasarlanan TerraUSD dramatik bir şekilde başarısız oldu ve değeri önemli ölçüde düştü. USTC’nin bu çöküşü zincirleme bir etki yarattı ve Terra (LUNA) tokeninin de çökmesine yol açtı.

Kazanın ardından SEC ve Güney Koreli yetkililer, bu kripto para birimlerinin başarısızlığının arkasında dolandırıcılık faaliyeti olduğundan şüphelenerek soruşturma başlattı. ABD’li yetkililer, Kwon ve Terraform Labs’ı yatırımcıları dijital varlıklarının istikrarı ve güvenliği konusunda yanıltmakla suçladı.

Kusurlu bulunması halinde Kwon, para cezası ve olası hapis cezası da dahil olmak üzere ağır cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Bu yazı ilk olarak Paranfil’de yayınlanmıştır.

ilgazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu