Ekonomi

Trump’ın medya şirketinin hisselerindeki yükseliş açığa satış yapanları sıkıştırıyor

Eski Başkan Donald Trump’ın sosyal medya platformu Truth Social’ın arkasındaki şirket olan Trump Media & Technology Group’u hedef alan açığa satıcılar, hisse senedinin son dönemdeki yükselişinin etkisiyle boğuşuyor. Şirketin hisseleri Salı günü %7’ye yakın bir artış gösterdi ve art arda beş gündür yükselişini sürdürüyor. Bu yükseliş trendine rağmen, hisse senedi 26 Mart’taki 70,90 $’lık ilk işlem fiyatından yaklaşık %30’luk önemli bir düşüş yaşadı.

Bir analiz firması olan S3 Partners’a göre, hisse fiyatındaki artış, hissenin düşüşü üzerine bahis oynayan açığa satıcılar üzerinde baskı oluşturuyor. Nisan ayında bu yatırımcılar 91,1 milyon $’lık piyasa kârı elde etti ve bu da %50’lik bir kazanç anlamına geliyor. Ancak, şirketin hisselerinin işlem görmeye başlamasından bu yana, açığa satış yapanlar %68’lik bir kayıp yaşadı ve yılbaşından bugüne kadar piyasadan piyasaya kayıpları 94,8 milyon dolara ulaştı.

S3 Partners’ın başkanı Ihor Dusaniwsky, hisse ödünç alma maliyetlerinin artmasının ve hisselerin önemli ölçüde değer kazanmasının açığa satış yapanların pozisyonlarını kapatmalarına neden olduğunu belirtti. Pozisyonlarını kapattıklarında ise hisseleri geri satın almaları gerekiyor ki bu da fiyatı daha da yükseltebilir. Bazı açığa satış yapanlar pozisyonlarını kapatıyor olsa da Dusaniwsky, bu yüksek seviyelerde hisseyi açığa satmaya hazır yeni bir yatırımcı grubu olduğuna dikkat çekti.

Trump Media & Technology Group’ta yeni bir kısa pozisyon açmanın maliyeti %600 ile %650 arasında değişirken, mevcut pozisyonları korumanın maliyeti %330’u buluyor. Ödünç alınabilecek hisse sayısının 100.000’den az olması, açığa satış yapanlar üzerindeki mali yükü önemli ölçüde artırıyor. Dusaniwsky, mevcut hisse ödünç alma maliyetleriyle, açığa satış yapanların günlük finansman giderlerini karşılayabilmeleri için şirketin hisse fiyatının önemli ölçüde düşmesi gerektiğini açıkladı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

19 Nisan’da Trump Media & Technology Group, Nasdaq CEO’su Adena Friedman’a ulaşarak hisselerinin “potansiyel piyasa manipülasyonu” ile ilgili endişelerini dile getirdi. Şirket, yasadışı “çıplak” açığa satışın bir faktör olabileceğini öne sürdü. Bu uygulama, gerekli borçlanma düzenlemelerini sağlamadan hisse satmayı içeriyor ve satıcının hisseleri teslim etme kabiliyeti için bir risk oluşturuyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-acigol.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu