Yaşam

Türkiye Kültür Yolu Festivali: Kültürel mirasa sahip çıkıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 7’den 70’e her kesime yönelik birbirinden farklı kültür ve sanat etkinlikleri düzenleniyor. 16 şehirde düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali, geleneksel el sanatlarının çeşitli alanlarında faaliyet gösteren miras taşıyıcılarının, uzmanların ve akademisyenlerin katıldığı söyleşi ve çalıştaylara ev sahipliği yapıyor.

“Geleneğin Aktarımı” ve “Yaşayan Miras” temalı çalıştayların ilki 07 Haziran 2024 tarihinde Bursa Kültür Yolu Festivali’nde, ikincisi ise 26 Haziran 2024 tarihinde Trabzon Kültür Yolu Festivali’nde gerçekleştirildi. 

Bakanlık tarafından düzenlenen bu çalıştaylarda; geleneksel sanatlar ve zanaatlarla uğraşan sanatçılar, akademisyenler, uzmanlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile usta çırak ilişkisi ve icazet uygulamaları yer aldı. Aynı zamanda geleneksel sanatlarda akademik eğitim, yaygın kültürel eğitim kurslarının mevcut yapısı ve işleyişi, geleneksel sanatların yaşatılmasında mesleki ve teknik eğitimin yeri gibi konular tartışıldı.

6 BİNİN ÜZERİNDE SANATÇI VE ZANAATKAR BULUNUYOR

Türkiye Kültür Yolu Festivali paydaşlarından Geleneksel Sanatlar Derneği tarafından organize edilen bu etkinlikler, miras taşıyıcıları başta olmak üzere vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

Yaşayan mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması, genç nesillere yeni ilham kaynağı sağlanması ve kültürel zenginliklerimize yönelik farkındalığın artırılması amacıyla düzenlenen etkinlikler, yerel düzeydeki tüm miras taşıyıcılarının ve vatandaşların katılımına açık. İlerleyen günlerde Türkiye Kültür Yolu Festivali rotasında diğer şehirlerde yer alacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre bakanlıkta; 2 bin 269’u “Geleneksel El Sanatları”, 644’ü “Türk Süsleme Sanatları”, 142’si “Tiyatro”, bin 496’sı “Halk Ozanı ve Aşıklık” ve bin 794’ü “Mahalli Sanatçı” alanlarında olmak üzere toplam 6 bin 345 sanatçı ve zanaatkar bulunuyor.KAYNAK: HABER7

haber-tepebasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu