Ekonomi

Türkiye’nin Ham Çelik Üretimi Temmuz Ayında Arttı

Türkiye’nin ham çelik üretimi temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,7 artarak 2,9 milyon ton oldu.

Türkiye Çelik Üreticileri Birliği (TÇÜD), Türkiye’nin temmuz ayı ham çelik üretim, tüketim ve dış ticaret verilerini açıkladı.

Buna göre, ham çelik üretimi temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre %7,7 artışla 2,9 milyon ton olarak hesaplandı.

Söz konusu üretim Ocak-Temmuz döneminde yüzde 13,3 düşüşle 18,8 milyon tona geriledi.

Temmuz ayında nihai ürün tüketimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,9 artışla 3,4 milyon tona, Ocak-Temmuz döneminde ise yüzde 17,1 artışla 23,3 milyon tona ulaştı.

Temmuz ayında çelik ürünleri ihracatı geçen yılın aynı ayına göre ölçü bazında yüzde 27,4 düşüşle 851,7 bin ton, değer bazında ise yüzde 40,2 düşüşle 675,5 milyon dolar oldu.

Ocak-Temmuz döneminde ihracat, 2022 yılının aynı dönemine göre büyüklük bazında yüzde 44,2 azalışla 5,3 milyon ton, değer bazında ise yüzde 51,1 azalışla 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çelik ürünleri ithalatı temmuz ayında ölçüsel olarak yıllık yüzde 16,1 artışla 1,5 milyon tona, değer bazında ise yüzde 7,1 düşüşle 1,4 milyar dolara ulaştı.

Ocak-Temmuz döneminde ithalat geçen yılın aynı dönemine göre ölçü olarak yüzde 22 artışla 11 milyon ton, değer olarak ise yüzde 4,7 azalışla 9,5 milyar dolar olarak kaydedildi.

Geçen yılın Ocak-Temmuz döneminde yüzde 93,4 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı bu yılın aynı döneminde yüzde 48’e geriledi.

Temmuz ayındaki artışla birlikte Türkiye’nin ham çelik üretimi 14 ay sonra ilk kez arttı. Bu üretimle Türk çelik sektörü Almanya’nın ardından 8’inci sıraya yükseldi.

Açıklamaya göre, Türkiye’nin Çin’den çelik ürünleri ithalatı yılın 7 ayında yüzde 84 oranında artarken, sektör Çin’in ihtiyaç fazlası üretiminin Türkiye’ye gönderilmesinin engellenmesini talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu