Haber

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Kazakistan’ı ziyaret etti

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bayram Begay, Kazakistan ile ilişkileri derinleştirmek amacıyla Astana’ya resmi bir ziyarette bulundu.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, daveti üzerine ülkesine gelen Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begay ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı Akorda’da düzenlenen resmi törenin ardından iki cumhurbaşkanı başbaşa ve heyet arası görüşmelerde bulundu.

Tokayev burada yaptığı konuşmada Begay’ın Kazakistan’a resmi ziyarette bulunan ilk Arnavutluk Cumhurbaşkanı olduğunu belirtti.

Söz konusu ziyaretin ikili ilişkilerin geliştirilmesi açısından son derece değerli olduğunu belirten Tokayev, Arnavutluk ile daha yakın ilişkiler kurmak istediklerini ifade etti.

Arnavutluk’u Balkanlar’da çok değerli bir ortak olarak gördüklerini vurgulayan Tokayev, “Kazakistan ile Arnavutluk arasında pek çok benzerlik var. Biz çok uluslu ve çok dinli ülkeleriz, nüfusun çoğunluğu ise Müslüman.” söz konusu.

İki ülkenin başkentleri arasında direkt uçuşların başlatılması gerektiğine işaret eden Tokayev, turizm, ulaşım, enerji ve diğer alanlarda işbirliği imkanlarına dikkat çekti.

“Artık daha çok çalışmamız ve ekonomik işbirliğimiz için fırsatlar bulmamız gerekiyor”

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begay da Kazakistan’da olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Bu ziyaret, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıl dönümünde gerçekleşiyor. Bu, iki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin iyi durumda olduğunu gösteriyor.” Artık daha çok çalışmamız ve ekonomik işbirliğimiz için fırsatlar bulmamız gerekiyor. Sizi Arnavutluk’a davet ediyorum.” ifadelerini kullandı. ???????

Begay, özellikle ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesi konusunda mutabakata vardıklarını belirterek, “Madencilik ve enerjinin yanı sıra turizm ve altyapı alanlarında da iş birliğini güçlendirmek istiyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Yenikent Evden Eve Nakliyat
tv servisi
Başa dön tuşu